piątek, 2 stycznia 2015

Przygotowanie do realizacji celów

Czy graliście kiedyś w rzutki? 
Ja niestety nie, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że jeśli chcemy zrzucić prosto do celu (sam środek tarczy o ile się orientuję ma najwięcej punktów), to musimy mierzyć ponad cel. Pozostając więc w temacie noworocznych postanowień czy tez marzeń chciałabym przedstawić kilka wskazówek, które pomogą zrealizować to, co postanowiliśmy. 


1. Zdefiniuj swój cel
Jeśli nie pamiętasz zasad definiowania celów to zajrzyj tutaj: metoda SMART(ER). Zgodnie tą zasadą nazwij swój cel, określ co chcesz osiągnąć lub zrobić. Napisz pełnym zdaniem, w pierwszej formie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym. Ważne jest, aby cel był nazwany pozytywnie i miał określony deadline. Jeśli Twój cel jest duży to podziel go na etapy i ustal terminy ich zakończenia. Zamiast napisać: nie będę marnowała czasu, napisz: do końca roku 2015 przeczytam 50 książek. Cele typu „chcę być milionerem” lub „nie chcę palić papierosów” można sobie darować. Po pierwsze są zbyt ogólne, dotyczą przyszłości, a drugi cel ma dodatkowo negatywną formę. Cel, który nie jest zapisany jest jak dym z ogniska – unosi się do góry i po prostu znika.  Zapisany cel można powiesić w widocznym miejscu – z doświadczenia wiem, że to bardzo motywuje i … wygania lenia!

2. Motywacja!
Weź kartkę i długopis. Pomyśl i wypisz co najmniej 20 powodów, które są istotne dla obranego celu. W tej chwili nie zastanawiaj się jak osiągniesz cel, ale DLACZEGO CHCESZ TO ZROBIĆ. Takie działanie wzbudzi Twoją motywację, a w chwilach zwątpienia przywróci wiarę i naprowadzi Cię na dobrą drogę.

3. Lista działań 
Kiedy cel został zdefiniowany warto jest pomyśleć i również zapisać sposób jego realizacji. Wypisz wszystkie pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy, nawet te na pozór głupie – to swoista burza mózgów. Pierwsze pomysły będą przychodziły z trudem, ale kolejne będą bardziej kreatywne i prawdopodobnie będą najlepszymi! Następnie ustal priorytety – wybierz najważniejsze działania, które doprowadzą Cię do sukcesu.

Możesz być z siebie dumny! Zaledwie 3% ludzkości wyznacza sobie cele oraz plany ich realizacji – jesteś w ich gronie!

4.Działaj!
Po skończeniu planu realizacji celu po prostu zacznij działać. Codziennie i systematycznie wykonuj działania, które przybliżą Cię do celu. Nie szukaj wymówek, nie wiń pogody i innych okoliczności. Jeśli masz wątpliwości i trudności wróć do listy powodów.

5. Nagroda
Po wykonaniu zadania zbliżającego do celu spraw sobie nagrodę, która będzie dodatkowo Cie motywowała. Nie musi być to coś dużego i drogiego!

6. Pracuj nad celem i z celem 
Przeglądaj cel, poprawiaj, modyfikuj, dodawaj powody i wymyślaj sposoby.

7. Decyduj w oparciu o cele
Jeśli musisz podjąć jakąś decyzję, mającą poniekąd związek z celem to zastanów się czy przybliży Cię do niego czy też nie. Jeśli na przykład Twoim celem jest odkładanie pieniędzy na remont domu to zastanów się czy kupno kolejnej świeczki jest warte wydatku i czy jest Ci ona naprawdę potrzebna. Miej wtedy na uwadze swój cel.

8. Wizualizuj swój cel
Einstein powiedział „wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza”, coś w tym jest. Wyobrażenie sobie siebie po osiągnięciu celu jest bardzo ważne, motywuje do działania. Powiązana jest z tym technika osiągania celów Metodą Silvy.
 P.S. Pamiętajcie, że cele to marzenia z terminem realizacji :)4 komentarze:

 1. Oprócz konkretnej daty zakończenia dobrze jest też mieć konkretną datę rozpoczęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja! Najlepszą datą rozpoczęcia nie jest jutro, a dzisiaj! :)

   Usuń
 2. Trzeba walczyć, żeby zapał do działania nie minął razem ze styczniem ;))

  OdpowiedzUsuń