czwartek, 17 października 2013

Monastyr

   Pierwszym miastem, do którego udałam się pierwszego dnia pobytu był położony około 12 km od hotelu Monastyr - podczas tygodniowego pobytu wróciłam tam jeszcze dwa razy.
Monastyr

Jest to miasto w którym urodził się pierwszy prezydent niepodległej Tunezji kraju Habib Burgiba. Jest to ukochany prezydent tunezyjczyków, ponieważ wprowadził szereg reform, które przybliżyły Tunezję do krajów europejskich, a mianowicie  - ograniczył wpływ religii na państwo. W kraju nie dopuszcza do wielożeństwa mężczyzn, a prawa kobiet w życiu społecznymi ekonomicznym są znacznie rozszerzone niż w przypadku innych państw muzułmańskich.

Monastyr nocą
     Oczywiście nie byłabym sobą gdybym odmówiła sobie ujrzenia miasta nocą. Blask świateł odbijający się od morza - cudownie! Generalnie w Monastyrze dwa miejsca wyjątkowo przypadły mi do gustu. Pierwszym z nich jest przystań jachtowa - marina - oraz jej okolice, a także Ribat, czyli wojskowy klasztor muzułmański, który cieszy się popularnością nie tylko wśród turystów, ale również filmowców, kręcono tutaj m. in. "W pustyni i w puszczy". 
Jachty

       Przystań jachtowa charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością przycumowanych jachtów. Panuje tam specyficzna atmosfera, która odzwierciedla mentalność tamtejszej ludności - nie odczuwa się upływu czasu, nie trzeba się nigdzie spieszyć i można spokojnie cieszyć oczy przepięknymi widokami - jest to miejsce cieszące się popularnością zarówno wśród turystów, jak też wśród mieszkańców. Znajduje się tam wiele przytulnych knajpek i restauracji serwujących tunezyjskie przysmaki, a także stragany na których można kupić pamiątki i przyprawy oraz skomponować perfumy.   Zapach towarzyszący marinie mogę śmiało porównać do zapachu krakowskiego Kazimierza - znowu mogłam poczuć się jak w domu! :)
Ribat

  
  

   Ribat na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie chaotycznej budowli przepełnionej krętymi schodami i przejściami, które są rezultatem remontów i przeróbek. W środku znajduje się sala modlitewna, która obecnie pełni rolę Muzeum Sztuki Islamskiej - można tam ujrzeć wyroby garncarskie, kolekcje monet oraz wczesne zdjęcia miasta.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz