niedziela, 20 października 2013

El Jem

Pierwszy dzień dwudniowej wycieczki.

   W dniu "dzisiejszym" mamy do przebycia 450 km, co daje około 7 godzin łącznej jazdy. Dlatego musimy wyjechać bardzo wcześnie (biorąc pod uwagę, że mamy wakacje! - godzina 7.00 ). Po przebyciu 60 km, czyli godzinie jazdy znajdujemy się w mieście El Jem, w którym zobaczymy koloseum. Jest to jedno z miejsc, które wywarło na mnie ogromne wrażenie. W drogę!
Koloseum w El Jem

 
   Budowla powstała mniej więcej w latach 230 - 238 naszej ery, a jej celem było pełnienie funkcji areny dla cyrku i rzymskich zawodów gladiatorów mieszcząc 30 000 widzów. Jest najbardziej spektakularną budową w Afryce Północnej, trzecim co do wielkości amfiteatrem na świecie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO, a do tego jest zachowany lepiej niż Koloseum rzymskie (główna część amfiteatru oraz podziemne korytarze będące pomieszczeniami dla zwierząt i gladiatorów). W okresie wakacyjnym: lipcu i w sierpniu mają tu miejsce festiwale muzyki klasycznej, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Koloseum w El Jem

   Na powyższym zdjęciu z prawej strony widoczny jest "bilet" dla aparat fotograficznego, który należało wykupić, aby móc spokojnie robić zdjęcia.
   W miejscu tym została nakręcona reklama Pepsi, w której wystąpiła Britney, Beyonce oraz Pink - dla niedowiarków: Reklama Pepsi, a poza tym nagrano sceny filmów takich jak "Gladiator" i "Quo Vadis".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz